Autor: Radim Kostaňuk


 

Pokud Vás při prodeji nemovitosti zastupuje realitní kancelář, musí byt tato realitní kancelář i její realitní makléři dle zákona o realitním zprostředkování pojištěni.

 

Dle §7 tuto povinnost zákon přímo ukládá v odst.č1 :
(1) Realitní zprostředkovatel musí být po celou dobu výkonu své činnosti pojištěn pro případ povinnosti nahradit zájemci újmu způsobenou výkonem realitního zprostředkování, s limitem pojistného plnění nejméně ve výši 1 750 000 Kč na jednu pojistnou událost a nejméně ve výši 3 500 000 Kč pro případ souběhu více pojistných událostí v jednom roce.

 

Z naší praxe známe situace, kdy příliš angažovaný majitel nemovitosti provádí prohlídky nemovitosti pro různé kamarády a známé. V dobré víře, že tím realitní kanceláři pomůže. Ačkoliv prodej svěřil realitní kanceláři a není to jeho starost.

 

Tuto aktivitu lze pochopit, nicméně je potřeba upozornit majitele, že odpovědný za realitní činnost je makléř a ten je i na případnou škodu, která může vzniknout pojištěn. Zájemce může něco na prohlídce poškodit, může uklouznout na schodech a zranit se, může se zkrátka stát cokoliv nepředvídatelného. Majitel není na takové riziko pojištěný, a i když se snaží „pomoci“, vystavuje se tím zbytečnému riziku.

 

Pokud majitel takto vypomáhá, je dobré majitele upozornit (ideálně e-mailem, aby to bylo doložitelné) že není dobré, aby za makléře vykonával prohlídky, už jen z toho důvodu, že prodejem je pověřena realitní kancelář a ta je na případnou škodu způsobenou zájemci pojištěna.

 

Při prodeji zastupujeme prodávající stranu a měli bychom ji vždy před riziky chránit, i když to může prodávající myslet dobře.

Mgr. Bc. Radim Kostaňuk

tel.: +420 702 177 006
e-mail: radim@uspesnereality.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email