Autor: Radim Kostaňuk, Úspěšné reality s.r.o.

Reality 2023 – Prodejte za dobrou cenu i dnes

Začátek roku 2023 přinesl důležitou změnu a to především pozvolný konec „ukazovačů“ v realitách.

 

Kdo je to realitní makléř-ukazovač?

 
 1. Nevyjednává se zájemcem, tlačí majitele na rychlý prodej.
 2. Aby si ušetřil čas a náklady ukazuje byt na hromadných prohlídkách.
 3. Zájemci neposkytuje servis, často nedostatečná komunikace.
 4. Pouze umí ukazovat nemovitost, prezentuje, problémy zájemce jej nezajímají.
 5. Neumí pomoci zájemci s financováním, nezajímá ho to.
 6. Pokud naslibuje majiteli nesmyslnou cenu a pak nemá zájemce, přestane se prodeji úplně věnovat.
 7. Pracuje za nízké provize a bez řádné smlouvy, kvalita je nahrazena kvantitou.
 8. Má v nabídce mnhoho nemovitostí, ale skoro žádné prodané.
 9. Uvádí, že se věnuje realitám roky, ale na firmy.cz nemá skoro žádné reference.

 

Kdo je profesionální realitní makléř?

 
 1. Ptá se zájemce na jeho potřeby, umí položit správné otázky ve správný čas.
 2. Umí si seřadit vhodně zájemce za sebou, aby vzbudil vetší zájem.
 3. Vždy pracuje tak, aby dosáhnul pro majitele nejvyšší cenu.
 4. Nikdy neprezentuje, ptá se zájemců, jak to vnímají a co řeší. Zjišťuje jejich potřeby.
 5. Umí pomoci zájemci s financováním.
 6. Informuje majitele o situaci, aby měl majitel aktuální přehled.
 7. Vždy vynakládá maximální prostředky na obstarání zájemce, denní topování, rychlá reakce na poptávku atd.
 8. Umí nemovitosti prodávat, nenajdete u něj desítky neprodaných nemovitostí.
 9. Na firmy.cz má řadu referencí od klientů, kteří hodnotí jeho práci.
 

Částečné ekonomické prozření, aneb proč ceny realit neklesají na polovinu

 

Začátkem války na Ukrajině odešlo z trhu mnoho rusky hovořících zájemců, zvedli se sazby hypoték a začala růst inflace. Koncem roku 2022 nastala situace, kdy majitelé chtěli nemovitost prodat ještě za podmínek před válkou a stejně jako za nízké sazby hypoték. Zájemci naopak masírovaní marketingem přestali o hypotékách uvažovat a na trhu začali dominovat lidé s hotovostí, kteří nicméně chtěli slevu a samozřejmě věděli, že je zájemců málo a mají silnou vyjednávací pozici.

Trh se tedy zastavil. Majitelé slevu dávat nechtěli, skončili dražby a z trhu začali vypadávat ukazovači, kteří nevěděli, jak v této situaci pracovat.

Po novém roce skončila ukazovačům smlouva, pokud vůbec nějakou měli a majitelé se začali shánět po makléřích obchodnících. Také již řada z nich pochopila situaci a začali, i když neochotně, pracovat s cenou.

Tím se trh trochu rozpohyboval, současně řadě lidem došlo, že je sice dražší hypotéka, nicméně pokud ji za cca 3 roky refinancují za nižší, tak na tom vydělají, protože si dokáží vyjednat dobrou cenu a ušetří daleko více, než s levnou hypotékou a mnoha dalšími zájemci za zády.

Na to reagují i velice neochotně média, kdy někteří již přiznávají, že predikovaný pád nemovitostí nenastal a okénko na „dobrý nákup“ se pomalu zavírá. V současné době se začali objevovat zájemci, kteří mají větší část hotově, ale již další část jsou ochotni řešit hypotékou. Rozběhli se prohlídky a trh se začíná zase vzpamatovávat.

 

Správné nastavení ceny

 

Správné nastavení ceny a také reakce na trh v rámci ceny (což je vidět u statistik sledovanosti), hraje dnes velkou roli. Profesionální makléř ví, jak reagují zájemci hledající byt. Běžná praxe u ukazovačů byla, že naslibovali majiteli úplné nesmysly a čekali, zda to vyjde nebo ne. Když nikdo nebyl, začali samovolně upravovat cenu a pak tlačit majitele do prodeje za tuto cenu s tím, že může být rád, že mají zájemce.

Profesionální makléř ví, že nemovitost má takovou cenu, jako je někdo ochoten zaplatit. Lidé vždy vyhledávají podle filtrů, např. byt do 6 mil. Pokud tedy dáte v této ceně byt do prodeje za částku 6 150 000,-Kč (majitel sdělí, že je kdyžtak ochoten zlevnit na 6 mil.), tak byt především uvidí zájemci hledající byt do 7 mil., kteří ale mají už větší nároky na kvalitu nemovitosti. Zájemci, které potřebujete tento byt neuvidí, protože mají filtr do 6 mil. Tímto se stane byt prakticky neprodejným ležákem, a přitom stačilo dobře nastavit cenu, aby se mohl klidně dražit.

 

Předpověď pro rok 2023

 

První část roku 2023, očekáváme pomalé rozmrzání trhu. Začnou přibývat zájemci s kombinovaným financováním. Řada majitelů si začne pomalu uvědomovat situaci a pracovat s cenou. Developeři si budou držet ceny a hledat jiné cesty, jak prodat (akce, vybavení zdarma, parkování atd.). Lidé s hotovostí si začnou uvědomovat, že to již není výhoda a zájemců začalo přibývat. Začnou se objevovat různé speciální hypoteční akce. Řada hypotečních poradců půjde zkusit reality. Média budou produkovat protichůdné články ohledně vývoje cen dle zadání toho, kdo je platí.

Druhá část roku. Trh se rozhýbe, zajímavé nabídky začnou mizet z trhu. Řada lidí neprodá v první půlce roku a vymění realitní kancelář a pak konečně upraví cenu. Developeři budou na trh produkovat mediální masáž, jak je výhodné u nich koupit než zdraží a že byty nebudou, menší developeři to nevydrží a začnou nabízet slevu. Pokud skončí válka, objeví se řada investorů ze zemí SNS. Nemovitosti nebudou zlevňovat plošně, ale místně. Banky nebudou plnit normy obratu a začnou vymýšlet, jak oslovit klienty (půjčky na renovaci atd.), bude tlak na zlevnění hypoték. Jak přibude zájemců o nemovitosti, tak se začne zase vyjednávat o ceně směrem nahoru, nicméně to již nedosáhne úrovně předchozích let. Řada menších realitních kanceláří s ukazovači skončí a velké budou mít problém s makléři, budou dělat kampaně na náběr lidí. Začnou opět nabídky rychlo-online odhadů ceny nemovitostí s pohádkou, o řadě zájemců již čekajících v databázi na vaši nemovitost (viz článek Pravda o realitním odhadu zdarma).

Závěrem – NIKDY opravdu NIKDY nedělejte prodej nemovitosti obráceně. Vždy svěřte prodej profesionálnímu makléři, který ví, jak nastavit cenu, jak pracovat se zájemci, aby je motivoval, jak jim zajistit financování a má v tomto oboru praxi v rámci vyjednávacích metod. Má také emoční odstup a umí zvládat nepříjemnosti ze strany zájemců. Pokud s obstaráním zájemce neuspěje, pak si začnete nemovitost prodávat sami. NIKDY ne naopak.

Učit se reality na své vlastní nemovitosti je opravdu velice drahé a je to navíc zbytečné. Profík se o vše postará a svoji odměnu si dá nad Vaši cenu za nemovitost, takže vás to prakticky nic nestojí. Rozdíly jsou někdy až v milionech korun, o které se můžete připravit. Profesionální makléř Vám peníze vždy vydělá a ušetří vám mnoho starostí.

Pokud potřebujete prodat nemovitost, nebo se jen poradit?

Kontaktuje nás ještě dnes: tel.: +420 702 177 006

E-mail: info@uspesnereality.cz

Nebo: „Vyzkoušejte zdarma náš profesionální odhad“ a porovnejte ho s tím, co jste  obdrželi jinde. Formulář najdete v sekci služby – Profesionální odhad ceny, nebo rovnou zavolejte.

Hezký den

Mgr. Bc. Radim Kostaňuk

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email