Autor: Aleš Kohoutek www.coachingportal.cz

 

Když se rozhodnete investovat do koučování, rozhodněte se investovat sami do sebe. Tato investice vám zaručí, že si najdete čas a koncentraci potřebnou k ujasnění vlastních cílů a podniknete kroky k jejich dosažení. Dříve než blíže nahlédnete do světa koučování, zvažte odpověď na následující tři otázky:

📌Co chci získat z koučování?
Odpověď vám může pomoci k rozhodnutí, zda je pro vás koučování užitečnou investicí.

📌 Co vás stojí fakt, že se nesoustředíte a nedosahujete svých cílů?
Jsou pro vás vaše cíle postradatelné? Co vás to bude v životě stát?

📌Jste připraveni odhodlat se ke skutečné změně?
Zamyslete se nad tím, kolik času a energie byste byli ochotni věnovat realizaci svých cílů. Tím, že si ujasníte, co chcete, budete mít lepší představu o tom, co jste ochotni investovat. Poté můžete vyhledat kouče v cenovém rozmezí, které jste ochotni zaplatit, a dohodnout se na časové investici.

 

Pokud jste se rozhodli, že koučování je pro vás to pravé, je načase se zamyslet se nad časem a adekvátní finanční investicí do koučování.

 

📍 Jak dlouho koučování trvá?
Délka vašeho koučování a jednotlivých sezení je opravdu jen na vás. Podle údajů ze studie ICF Global Coaching Study (2020 GCS), koučovací trénink obvykle trvá v průměru čtyři až šest měsíců a každé koučovací sezení probíhá po dobu jedné až dvou hodin. Kromě sezení se svým koučem byste si měli ale také plánovat čas mezi sezeními na dokončení domácích úkolů, přemýšlení o minulých sezeních a přípravu na sezení nadcházející. Váš kouč vám pomůže vytvořit plán, který pro vás bude nejvhodnější, a to s přihlédnutím k vašim cílům, k vaší schopnosti implementovat nové dovednosti a k času, který můžete věnovat koučování. Toto vše si můžete dohodnout už během počáteční smluvní fáze vašeho koučování.

 

📍 Jaká je finanční investice do koučování?
Průměrné poplatky za koučování jsou závislé na tom, jaký typ koučování hledáte a kdo za koučování platí. Můžete si platit za koučování sami, ale v současnosti už do koučování svých zaměstnanců investuje i mnoho organizací. Pokud si nejste jisti, zda váš zaměstnavatel za vaše koučování zaplatí, zeptejte se. Mějte na paměti, že to, co proberete se svým koučem, zůstane důvěrné, a to i když za koučování platí váš zaměstnavatel. Podle údajů 2020 GCS je průměrná hodinová sazba podle typu klienta následující:

Vrcholový management: 330 $ (~7260 Kč)
Manažer: 210 $ (~4620 Kč)
Majitel firmy/podnikatel: 200 $ (~4400 Kč)
Vedoucí týmu: 180 $ (~3960 Kč)
Samostatný pracovník: 150 $ (~3300 Kč)
Osobní klient: 130 $ (~2860 Kč)

 

📍 Proč by měl můj zaměstnavatel platit za mé koučování?
Stále více organizací uznává hodnoty, které koučování přináší jejich zaměstnancům. Rozvíjí jejich dovednosti, zvyšuje jejich hodnotu a oni pak lépe dosahují profesních cílů. Zaměstnavatelům však přináší i další výhody. Například organizace se zavedeným koučováním si lépe udrží vysoce výkonné pracovníky, mají vyšší skóre v průzkumu angažovanosti zaměstnanců a ve srovnání také silnější vrcholový management (HCI/ICF Building a Coaching Culture research).

 

Aleš Kohoutek
www.coachingportal.cz | Mistrovství, Výsledky, Radost
Aleš Kohoutek, PCC (ICF) | Linkedin | Facebook

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email