Autor: Tomáš Navrátil, Minigolfpark.cz

SPORT V DOBĚ PANDEMIE V NEJOBÉZNĚJŠÍ ZEMI EVROPY

Je sport řešením nebo součástí problému pandemie?

Sportoviště byla v uplynulých měsících považována za rizikovou oblast nákazy koronavirem. Během lockdownů v České republice byla všechna sportoviště pro veřejnost bez výjimky zavřena, což znemožnilo lidem sportovat. Ba co hůř, zdravý životní styl obecně nebyl vládními opatřeními nijak stimulován.

Nejohroženější skupinou při nakažení covidem 19 jsou hlavně obézní a diabetici. Obézní lidé jsou také náchylní na civilizační choroby – kromě cukrovky jsou to také nemoci oběhové soustavy či rakovina.

Podle WHO je v České republice třetina populace obézní. To ji staví na 1. místo v Evropě v poměru počtu obézních lidí na celkové populaci. S rostoucí mírou obezity stoupá také účet jejího léčení. Česko vydá každým rokem na likvidaci následků špatného životního stylu půl bilionu korun. Polovinu této částky spolyká léčení civilizačních chorob, zbytek odteče ze státního rozpočtu kvůli tomu, že nemocní lidé nepracují, neplatí daně a pobírají sociální dávky. Každý pracující Čech tak přichází o 700 tisíc korun ročně.

Průměrný Čech onemocní některou z nemocí z nezdravého životního stylu v 61 letech. Tím, že lidé tloustnou, stráví posledních 17 let svého života v bolestech a nemoci.

V ČR se zvýšila délka dožití. Ale ne díky tomu, že by lidé vedli zdravější životní styl, ale díky zvýšeným výdajům na zdravotní péči. Změna životního stylu – tedy více pohybu a zdravější jídelníček – by podle odborníků mohla snížit náklady na zdravotní péči v ČR (431 mld. Kč v r. 2018) až o třetinu. Sport tedy nemá pozitivní vliv jen na zdraví ale také na hospodářství státu. Podle výzkumu KPMG (2014) by 100 Kč vynaložených státem do prevence mohlo přinést 253 Kč úspor.

Zároveň sport tvoří 3,3 % příjmu státního rozpočtu. Podle výzkumu z roku 2011 byl v tomto roce přínos sportu pro veřejný sektor 52 miliard korun. 1 Kč na podporu sportu z veřejného rozpočtu by vygenerovala 3,55 Kč přínosů do veřejných rozpočtů.

Odpověď na otázku z úvodu? Sport je bez debat součástí řešení pandemií. Sportování (včetně méně fyzicky náročných sportů jako je třeba minigolf) zlepšuje fyzickou anebo mentální pohodu, čímž vede ke zlepšení zdraví lidí a zvyšování imunity. Sport není jen „volnočasová aktivita“. Je součástí zdravého životního stylu a péče o své vlastní zdraví. Lidé by ve vlastním zájmu měli bránit jakýmkoliv omezením, natož plošnému zavírání sportovišť. To je totiž jen krokem ke zhoršení zdraví obyvatelstva a zvýšení nákladů na léčbu. Kdo sportovat nechce či nemůže, ať jej alespoň podporuje jakýmkoliv způsobem. Pokud neví jak, rád s tím poradím.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email