Autor: Radim Kostaňuk, Úspěšné Reality.

Současná situace a realita trhu

Mnoho majitelů nemovitostí dnes řeší, co s nemovitostí dál. Řada firem přešla trvale na práci z domova a stejně tak vysoké školy na plnou distanční výuku. Tito lidé tvořili velkou skupinu, která si pronajímala byty a domy. Majitelé nemovitostí nějakou dobu čekali na zázrak, že se situace rychle vrátí do normálu, nicméně dnes už musí řešit, co dál s ekonomikou jejich nemovitosti.

Prvním krokem, který každého napadne je „zlevním to na nějaký čas a pak cenu zase vrátím zpátky, až se situace uklidní“. Toto řešení by fungovalo v případě, že Covid rychle zmizí a firmy zase změní model práce a naženou lidi zpátky do drahých kanceláří a studenti VŠ přejdou trvale opět na klasickou výuku s nutností bydlet v Praze. To se nicméně zřejmě jen tak nestane. Co tedy dál?

Nebezpečí levného pronájmu

Je tu bohužel ještě jedna další a velice závažná věc, o které zatím majitelé nemovitostí moc neví, ale znají ji dobře realitní makléři.

Pokud zlevníte nájem, tak se vám začnou hlásit lidé z jiné sociální skupiny, než jste byli zvyklí. Místo solidního a včas platícího obchodníka, manažera, majitele menší firmy, lékaře atd., kteří drželi slovo, chovali se k vaší nemovitosti slušně atd., se začnou objevovat nájemci, kteří se rozhodně nebudou stejně dobře chovat k vaší nemovitosti, budou mít problém s úhradou pravidelného nájemného, budete neustále řešit stížnosti sousedů a hlavně, tito lidé v tom lidově umějí chodit, takže v případě neplacení nájemného je z vaší nemovitosti jen tak nevyhodíte a budete jim bydlení dotovat ze svého, než rozhodne soud o vystěhování. Riziko, že narazíte na takové nájemníky, velice stoupá se snížením ceny nájemného a nejsou to na první pohled žádní asociálové, velice dobře ví, co a jak vám mají říct, aby získali vaši důvěru.

Co tedy v této situaci dělat? 

Jednoznačně doporučuji dobře PRODAT nemovitost, je zde jedno velké ale …. V případě, že máte v nemovitost dlouhodobě prověřené solidní nájemce a nemovitost má dobrou ekonomiku i po snížení nájmu, tak rozhodně nemovitost neprodávejte a dál užívejte výnos.

Pokud ale stávající nájemníci odešli do levnějšího a vy musíte poměrně razantně zlevnit, vaše nemovitost je v lokalitě, kde se podobných nemovitostí na pronájem nabízí hodně, nájem vám již nepokryje hypotéku, po zlevnění by vám po odečtení nákladů na údržbu nevznikl žádný zisk a naopak v případě neplacení nájemného byste se sami dostali do finančních problému atp., nečekejte na zázrak!

Je v této době lepší udělat dobré ekonomické rozhodnutí, protože hypotéky jsou pořád relativně dostupné a řada lidí vám za vaši nemovitost může zaplatit velice dobrou cenu a nemovitost prodat. Získáte tím finanční prostředky na nákup jiné nemovitosti od majitelů, které jejich nový nájemníci dostali do finančních problému a musejí rychle a pod cenou nemovitost prodat. V té chvíli budete mít finance na nákup takovéto nemovitosti a můžu vás ujistit, že to co vám ještě zůstane, bude daleko víc, než byste si vydělali pronajímáním a ještě si ušetříte čas nervy.

Můžeme pomoci?

Provádíme profesionální placené odhady (i pro soudní a dědická řízení), nicméně v toto době jsme se rozhodli pomoci a uděláme odhad ceny vaší nemovitosti zdarma a doporučíme vám, zda se vyplatí další pronájem, anebo by bylo lepší nemovitost prodat a za jakou cenu a vy se sami rozhodnete co dál.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email