Autor: Soňa Kolmanová, www.kolmanova.org

 

Kraniosakrální biodynamika vychází z osteopatie – založena 1874 doktorem Andrewem T. Stillem (1828 – 1917). Americký lékař a osteopat William G. Sutherland (1873 – 1954) praktikoval osteopatii a vyvinul nový model práce – kraniální osteopatii.

Sutherland propracoval teorii o tom, jak centrální systém mezi kraniem a sakrem ovlivňuje lidskou bytost. Vypracoval vlastní systém vyšetření a léčby. Ukázalo se, že byl úspěšný v léčení různých druhů nemocí. Nebudu zde zabíhat do podrobností, ale prozkoumal a popsal systém primární respirace. Mezi jeho žáky patřili Dr. Horace I. Magoun (1899 – 1981) a Dr. Rollin E. Becker (1910 – 1996).

Termín kraniosakrální terapie zavedl americký osteopat Dr. Jahn E. Upledger (1932 – 2012). Spolu s Zvi Karni vypracovali velmi úspěšné studie o dětech hyperaktivních, autistických, ale i s poruchami učení. Na základě těchto zkušeností začal Dr. Upledger školit učitele, opatrovatele a rodiče těchto dětí. Aby je to mohl naučit co nejrychleji, musel metodu značně zjednodušit.

Biodynamika představuje znalost a percepci sil, které jsou základem životního pohybu. V kraniosakrální biodynamice je člověk považován za celistvou jednotku. Biodynamické síly, jsou síly, které vytvářejí a udržují život. Terapeut je naslouchající a hledá projevy zdraví, které umí podpořit. Stejně jako s pohybem je důležitá práce s klidem. Umožňuje regeneraci a vitalizaci zevnitř, stejně jako ustavení přirozené rovnováhy.

Soňa Kolmanová

www.kolmanova.org

Tel: 733 500 595

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email