Autor: Radka Evjáková, Inner Everest

 

Zvyk má železnou košili, a tak když si vytvoříme nějaký neužitečný návyk, je těžké se ho zbavit. V následujícím textu vám prozradím, jak si pomoci, když změna návyku nejde a nejde ani přes vynaložení veškeré vůle a úsilí. Máte něco, co už nechcete dělat, ale přesto to stále děláte? Čtěte dál!

 

Každé chování má pozitivní význam

I když se to někdy nezdá, tak i to nejvíce destruktivní chování má nějaký pozitivní význam. V NLP tomu říkáme “pozitivní záměr”. Například kuřák si u cigarety udělá přestávku, uklidní nervy, vyhradí si čas na sebe. Sice si tím ničí zdraví, snižuje pracovní výkon a dost možná i kazí vztahy s kolegy-nekuřáky, ale jeho chování má pro něj pozitivní záměr. Stejně tak pokud prokrastinujete, možná tím získáváte čas na rozhodnutí a necháváte otevřené všechny možnosti, možná se tak snažíte odpočívat, a možná se brouzdáním po sítích inspirujete k další práci… I ta nejničemnější prokrastinace má nějakou funkci.

Prvním úkolem, pokud se tedy chcete zbavit nějakého návyku, je zjistit, proč to vlastně děláte. Co pozitivního vám to přináší. Protože kdyby vám to nic nepřinášelo, tak byste to nedělali. Lidé jsou někdy sami na sebe naštvaní za to, že opakují destruktivní chování, a tak v první chvíli žádný pozitivní přínos svého návyku nevidí. V pořádku. Vyzuřte se, a pak se zamyslete ještě jednou: Jaký je pozitivní záměr vašeho zlozvyku (vašeho nežádoucího chování)?

 

Pár příkladů pro inspiraci

Trochu vám napovím. V dnešní hektické době je těžké si najít čas pro sebe a odpočinout si. A tak cigárko, kafíčko, či sociální sítě mají často za úkol zajistit nám odpočinek, klid, chvíli pro sebe.

Dále je čím dál náročnější dosáhnout v životě úspěchu, a sociální sítě či počítačové hry nabízí náhradní zdroje dopaminu – tzv. hormonu štěstí. Čili pozitivní záměr může být “zažít úspěch”, “zažít radost”, apod.

Velkou výzvou je i zvládání stresu, a tak sklenička vína či panáček něčeho ostřejšího může sloužit k uvolnění napětí.

Zlozvykem může být i vyvolávání hádek s partnerem, kde může být pozitivním záměrem třeba získání jeho pozornosti. K získání pozornosti mohou sloužit i jiné návyky: stěžování si a negativismus, setrvávání v pozici oběti, nevyžádané pomáhání, apod.

V neposlední řadě, pokud je vaším zlozvykem odkládat určitý typ úkolů, může za tím být potřeba nerušeného času na kreativní práci, nebo třeba získání energie na náročnější úkoly…

 

Zlozvyky vyvolávají závislost

Většinou to bývá tak, že ona náhradní činnost k dosažení výsledku tak úplně nevede. Čtení bulváru u kafe není hodnotný čas pro sebe, dosažení dalšího levelu v počítačové hře není ten správný úspěch, který člověk hledá, a nadávky od partnera nejsou tou pozorností, po které manželka zrovna toužila. Ale ten záměr tam je. Získáváte to, po čem toužíte, i když ne v takové kvalitě, v jaké byste chtěli. Proto taky vaši zástupnou činnost alias zlozvyk neustále opakujete: chcete víc a víc a závislost na destruktivním chování se prohlubuje.

Dokud neodhalíte skutečný pozitivní záměr vašeho zlozvyku, nikdy se ho zcela nezbavíte. Udržíte se možná silou vůle nějaký čas, ale vždy do toho znovu spadnete, protože příčina zůstane nevyřešená.

 

Nahraďte destruktivní chování

Jakmile zjistíte pozitivní záměr svého zlozvyku, budete potřebovat najít něco, čím tento pozitivní záměr naplníte v lepší kvalitě, než vám dosud umožňoval váš zlozvyk.

Například pokud vám 10 kafí denně sloužilo ke zvýšení výkonnosti a tím k dosažení pocitu osobní důležitosti (a vy chcete omezit pití kávy např. kvůli zlepšení spánku nebo pro snížení krevního tlaku), potřebujete najít způsob, jak si pocit důležitosti zajistit jinak. Potřebujete se tedy zamyslet nad tím, co vám zajistí pocit důležitosti, aniž byste museli zvládat více úkolů a pracovat déle a více, a dopovat se kofeinem.

Můžete například požádat o povýšení v práci, jste-li zaměstnanec. Můžete nabrat do firmy lidi, které budete řídit, pokud máte vlastní firmu. Můžete napsat článek a zkusit jej protlačit do prestižního oborového časopisu. Můžete kandidovat do nějaké funkce, založit vlastní nadaci či organizaci… Možností je nekonečno a každý si sám pro sebe musí najít tu nejlepší.

 

Správně specifikujte, co chcete dělat

Jakmile přijdete na to, co potřebujete a jak si to zajistíte, je potřeba nový cíl správně formulovat. Správně formulovaný cíl splňuje 5 podmínek:

  1. Musí být formulovaný pozitivně. Tzn. “nedělat práci za kolegy” není správně formulovaný nový cíl. “Držet se své pracovní náplně a trvat na tom, aby kolegové plnili své úkoly” – to je pozitivně formulovaný cíl.
  2. Musí být zasazený do konkrétního kontextu. Čili “řeknu si o povýšení” není správná formulace. Správně by bylo “příští týden v úterý na schůzce se šéfem otevřu téma mého povýšení”.
  3. Musí být smyslově vnímatelný, tzn. musíte mít jasnou představu o tom, jak to bude vypadat, až svého cíle dosáhnete. Co uvidíte, uslyšíte a jak se budete cítit? Vytvořte si multismyslový obraz vašeho nového chování: jak například poznáte, že skutečně kvalitně relaxujete, popř. že jste dostatečně zrelaxovaní?
  4. Musí být pod vaší kontrolou. A tak například “publikovat článek v časopise X” nemusí být správně formulovaný cíl, protože nemáte pod kontrolou, že redakce článek opravdu zařadí do některého čísla časopisu. “Napsat článek a poslat jej do redakce časopisu X”, je správná formulace, protože je plně pod vaší kontrolou.
  5. Nakonec vaše nové chování nebo cíl musí být tzv. “ekologické”, což znamená, že nesmí zasahovat do práv a hodnot druhých lidí, ale ani nesmí být v konfliktu s vašimi důležitými hodnotami. Dáte-li si za cíl denně hodinu meditovat, přičemž vaše vysoká hodnota je produktivita a efektivita, garantuji vám, že selžete, cíl nenaplníte a zůstanete u původního zlozvyku. Ptejte se tedy, jak vaše nové chování ovlivní všechny aspekty vašeho života. Co vám dá a co vám vezme a jestli vám to opravdu stojí za to.

 

Zlozvyk zmizí sám od sebe

V okamžiku, kdy budete mít správně definované nové chování či cíl, který vám saturuje dosud podvědomě a nedostatečně naplňovanou potřebu, nemusíte už svůj zlozvyk vůbec řešit. V tu chvíli se vaše pozornost a celé vaše podvědomí obrátí k novému cíli a vaše původní chování ztratí smysl, tudíž přirozeně vypadne z vašeho života. Žádná další vůle a sebekázeň nebude potřeba.

 

Nebojte se říct si o pomoc

Někdy je těžké pozitivní záměr svého destruktivního chování objevit. Bývá ukrytý pod nánosem různých přesvědčení, zkrátka není vždy tak zjevný, jako ve výše zmíněných příkladech. V tom případě je potřeba vrstvu myšlenek nejdříve “odklidit”, abyste se k pozitivnímu záměru propracovali. A tady vám může efektivně pomoci kouč nebo terapeut, který bude vědět, jak a na co se ptát, abyste se dobrali ke kýžené odpovědi a k výsledku.

Ani správné naformulování nového cíle či chování není vždy hračka. Může se stát, že nejste sami schopni svůj cíl dostatečně konkretizovat. Případně si cíl nastavíte, ale časem zjistíte, že je v konfliktu s jinou životní oblastí či hodnotou a vy jste zase tam, kde jste byli. I tady vám může kouč nebo terapeut pomoci celý proces “doťuknout” a uspět ve vaší změně. Neváhejte tedy vyhledat kvalitního terapeuta či kouče a neztrácejte už dál čas se svým zlozvykem. Čas je to jediné, co když uteče, už se to nikdy nevrátí.

 

Poznámka pod čarou: kouč nebo terapeut?

Zde se bavíme o analýze vašeho současného chování a jeho změně do budoucna. Nejdeme do minulosti odblokovávat traumata a proto zde stačí koučinkové metody.

V průběhu práce se ale může ukázat, že váš zlozvyk má kořeny v minulosti. Například nedokážete kvalitně odpočívat, protože vás rodiče naučili, že odpočívají jen lenoši a budižkničemové. A v takovém případě bude potřeba použít terapeutickou metodu a toto zakořeněné přesvědčení vyřešit u jeho příčiny, tj. v dětství. A tam už kompetence kouče nebudou stačit, tam je zapotřebí terapeut.

 

 

Radka Evjáková

602 437 041

radka@innereverest.cz

www.innereverest.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email