Autor: Marta Ventrubová, NLP Kouč

Jste stále ve stresu, spěcháte. Říkáte si, že meditovat je sice pěkné, ale ne pro vás. Na to nemáte čas, sedět někde hodinu. Co když vám řeknu, že vám stačí 5 minut, dokonce i méně, k tomu, abyste se dokázali zklidnit a více se uvolnit. Meditace proti stresu. Zařadit do svého dne třeba dvou minutové funkční pauzy už zní lépe. Je to jako s každým novým návykem. Když si tyto chvilky zařadíme do života, klid, uvolnění a větší radost přichází rychleji. Je to stejné jako se cvičením. Lepší efekt má každý den chvilku než nárazově se to snažit dohnat.

Často jsme v napětí a meditace proti stresu nám uleví

Rychlá meditace proti stresu zklidní mysl

Řada lidí mi říká, že jsou stále v napětí, nedokáží se uvolnit, ani pořádně se na něco soustředit. Mějte na paměti, že jakékoli snížení stresu je úlevné a velmi přínosné. Na stres není lék, žádným lékem si nezajistíme tak potřebný „klid v hlavě“. To si můžeme zajistit pouze sami.

Máme často představu, že meditovat znamená sedět někde v klidu minimálně půl hodiny, spíše však hodinu a být ve stavu pozměněného vědomí. Meditací že se spíš zabývají lidé, kteří chodí na jógu nebo kteří se zajímají třeba o budhismus. Co máme ale dělat my ostatní?

Řekneme si, že je rozdíl mezi meditací (relaxací) hlubokou a stavem uvolnění, kdy jsme přítomni v daném okamžiku. Tedy zjednodušeně říkáme, že jsme ve stavu „tady a teď“. Relaxovat totiž můžeme jen v přítomnosti. Co to znamená? Myšlenky se nám nikde netoulají, nepřemýšlíme nad tím, co se nám to zase stalo či co nás čeká zítra. Jsme soustředěni na přítomný okamžik, vnímáme ho smysly. Soustředíme se na jednu činnost.

 

Co mi meditace proti stresu přinese?

Rychlá meditace proti stresu zklidní mysl

Mysl a tělo jsou spojené nádoby. Když se uvolní vaše tělo, uvolní se i vaše mysl. Stejné je to obráceně. Není možné mít tělo uvolněné a myšlenky by ve stejnou chvíli pádily jako o závod a mysl byla rozrušená.

Co vám meditace proti stresu přinese? Naučíte se mít zase kontakt se svým tělem. Poslouchat jeho potřeby. Uvolnit svaly, předejít bolestem hlavy a krční páteře, zlepšit trávení, mít lepší spánek, větší radost ze života, vyvarovat se deprese a mnoha dalších zdravotních nepohod.

Počáteční cvičení se zdají být jednoduchá a mnozí klienti říkají, že už je někde slyšeli. Když se zeptám, zda je provádějí, odpoví, že nikoli. Vytvořme tedy ze cvičení návyk, něco, co je přítomno v životě každý den.

Důležitá je pravidelnost

V jednoduchosti je krása. Doporučím vám zpočátku pár jednoduchých dechových cvičení, která vám zaberou třeba 2 minuty. Vtip je ale v tom, že cvičení budete provádět pravidelně. Několikrát za den, každý den. No dobře, někdy třeba zapomenete. Tak se tím netrapte , nezlobte se na sebe a zase se k pravidelnému nácviku vraťte.

Z jakého důvodu doporučuji pravidelnost? Pravidelně „vypouštím páru“, rozuměj stres. Snižuji jeho množství, aby se ve mně nehromadil a nepřerostl mi přes hlavu. Postupně se stále zlepšujete, pravidelným cvičením se za poměrně krátkou dobu dokážete soustředit během několika sekund. Zlepší se vám paměť, lépe se učíte nové věci. Velmi rychle v řádu sekund se pak dokážete zklidnit i ve velmi napjatých situacích.

Pár tipů na meditaci proti stresu

Rychlá meditace proti stresu zklidní mysl

Představím vám nyní pár tipů na relaxaci zaměřených na naše dýchání a na tělo. Je důležité naučit se vnímat a rozlišovat stav, kdy jsem uvolněný a kdy napjatý. Zdá se vám možná zbytečné to připomínat, ale většina lidí takto detailně své tělo nepozoruje a rozdíly nevnímá, nebo spíš je vnímá až v době, kdy je napětí příliš.

Po každé meditaci následuje fáze doznívání, kdy jste ještě uvolnění ( E. Harrison, „Rychlé meditace“, Grada), tak se regenerující stav přirozeně prodlužuje.

Cvičení č.1

  • Sedněte si a zavřete oči. Soustřeďte se na svůj dech. Jen pozorujte, kudy vám dech při nádechu tělem proudí, kam až ho dokážete vysledovat, jak se vám zvedají spodní žebra apod. Stejně tak pozorujte, co se s tělem děje při výdechu. Zopakujte 2x.

Zdá se vám to zdánlivě jednoduché? V případě, že se opravdu soustředím na dech, nemám „myšlenky, co běhají“. Jakmile nechám myšlenkám volný průchod, začnu dýchat jinak. Schválně vyzkoušejte, je to zajímavé. Opravdu se vám hned napoprvé daří to, že vám nevklouzne nic jiného do mysli?

Cvičení č.2

  • Sedněte si a zavřete oči. ( Z počátku zavření očí podpoří zklidnění se.) Jednoduchý nádech a výdech. Nyní provádíte „čtvercové dýchání“. Na čtyři doby se nadechujete ( v duchu počítáte), na čtyři doby zadržíte dech, vydechujete na čtyři doby, opět počítáte do čtyř. Opakujete 2x. Hluboce vydechnete.

Cvičení č.3

  • Stojíte či sedíte. Zhluboka se nadechujete do břicha, na hrudník se nesoustředíte. Můžete si položit ruku na břicho, abyste lépe vnímali jeho zvednutí. Hluboce vydechněte. Zopakujte.

Pomalý nádech do břicha vede k okamžitému zklidnění.

Nezlobte se na sebe, když vám myšlenky ujedou, stává se to každému.

Případně zkuste krátkou relaxační meditaci pomocí mého videa, která slouží na obnovení energie v průběhu či na konci dne.

Tyto techniky jsou velmi efektivním pomocníkem pro relaxaci během všedního dne. Jsou také dobrou průpravou pro další meditační cvičení. Pokud se chcete dozvědět více, obraťte se na odborníka.