Autor: Tomáš Jelínek

Název společnosti: 4Brokers

Obor: WEALTH MANGEMENT

Kontakt: tomas.jelinek@4brokers.cz, 777 804 997


Dobrý den,

otázku, kterou si klade asi každý člověk, je, jak v této době chránit své bohatství? Dobrá zpráva je, že pokud budete dodržovat jednoduchá pravidla, můžete z jakékoliv situace, která přijde, těžit.

Nejhorší je hotovost
Bohužel, většina lidí žije v chybném přesvědčení, že nejbezpečnější je držet peníze v hotovosti. Finančně gramotnější si kupují měny jako USD a EUR. Ale hotovost je to nejhorší, jak v takových situacích můžete chránit své bohatství. Proč? Protože jsou ohroženy inflací nebo v krajním případě i devalvací měny. Ze zhruba 750 měn, které ve světě existovaly od roku 1700, jich přežilo pouze 20 %. Z těch, které přežily, byly všechny někdy devalvovány (znehodnoceny). Devalvaci měny Češi zažili v roce 1953.

Z dlouhodobého hlediska se za posledních 90 let držet hotovost nevyplatilo. Pojďme si to převést do praxe. V roce 2021 byla inflace 3,8 procenta, na letošek počítá Česká národní banka s 16,5 procenta. To znamená, že když jste si v lednu našetřili na účtu 100 tisíc korun, na konci roku budou mít hodnotu 83.500,- Kč.

ČNB se dlouhodobě snaží držet inflaci na úrovni dvou procent, aktuálně si jí to však nedaří a prognózy počítají spíše s 9,5 procenta na příští rok a o 2,4 na rok 2024. Jednoduchými počty dojdeme k tomu, že váš zmíněný balík peněz bude i nadále ztrácet na hodnotě a za tři roky přijdete o víc než 26 000 tisíce korun. To je ta jistota, co lidé hledají v bankovních produktech.

Výše uvedené neznamená, že byste hotovost neměli držet vůbec. Naopak, držet část peněz v hotovosti jako rezervu, vám může pomoci překlenout období výpadku příjmů, či poskytnout prostředky na nákup zajímavých investičních příležitostí. U rentiérů pak hotovost zajistí čerpání renty. Většina vašeho bohatství by však měla být uložena do široce diverzifikovaného portfolia kvalitních investičních nástrojů, které platí za dlouhodobé uchovatele hodnoty.

Finanční svět se letos úplně změnil a nastala nová éra, která je reprezentovaná vysokou inflací aktiv, nízkým úrokem na dluhopisech a vysokou nejistotou, která vyústila ve vysokou volatilitu. I v této éře data ukazují, že držet hotovost je cesta, jak přijít o majetek.

Jak je to u přímého nákupu nemovitosti?
Dalším nástrojem, ve kterém Češi vidí bezpečí, jsou nemovitosti, respektive byty k pronájmu. A v tomto přesvědčení je mylně utvrzuje i fakt, že ceny nemovitostí v době koronakrize prakticky nespadly, ba ještě posílily. Zatímco ceny aktiv, jako jsou akcie nebo zlato, zpravidla reagují na události dopředu, ceny nemovitostí často reagují zpětně. Nemovitosti u nás jsou dražší než jinde v Evropě. V Čechách se ekonomické následky spojené se současnou situací teprve projeví. Aktuálně se nezaměstnanosti prakticky nezměnila a zůstává na hodnotách okolo 2,5 %, avšak ostatní státy EU už pocítily nárůst. To se ale bude měnit, nezaměstnanost poroste, přibude lidí neschopných splácet hypotéku, nájmy můžou klesat a ceny bytů můžou jít dolů. Na druhou stranu jsou stále ceny nemovitostí udržované rekordním počtem hypoték poskytnutých v minulých letech, které ovšem k vysokým úrokovým sazbám budou klesat. Nespoléhejme tedy na to, že nás nemovitosti ochrání a nemějme jich v portfoliu mnoho.

To samé platí pro kancelářské prostory. Firmy v koronakrizi rychle zjistily, že nepotřebují tolik kanceláří, když jsou jejich zaměstnanci schopni pracovat z domova. Nemovitosti jsou určitě dobrým dlouhodobým uchovatelem hodnoty, mělo by se však s nimi pracovat jako se součástí dobře diverzifikovaného portfolia.

Podobně bych mohl psát o rizicích spojených s akciemi, se zlatem, s dluhopisy, komoditami a různými druhy krypta a NFT. Každá třída aktiv nese svá rizika. Jaký nástroj tedy ochrání mé bohatství v krizové situaci?

Základem ochrany bohatství je osobní finanční plán, rentiérský plán a široká diverzifikace
Mít jasně definované cíle a těch se držet. Klidnou hlavu a nadhled. Další strategií by mělo být rozložení svých aktiv do více oblastí a snižovat rizika. Tedy mít od všeho trochu, protože bohatství zpravidla nezmizí, jen se přesouvá z jedné třídy aktiv do jiné. A protože nelze dopředu říci, zda to budou dluhopisy, akcie, hotovost, nemovitosti, krypto, komodity nebo zlato, je dobré mít od všeho trochu ve správných poměrech. Vaše portfolio by tedy mělo obsahovat různé třídy aktiv, různě regionálně rozložené, v různých měnách. Tím zajistíte, že ať se bohatství přesune kamkoliv, vy u toho budete.

Pokud chcete dlouhodobě chránit a budovat své bohatství, je pro vás základem mít osobní finanční plán ideálně v písemné podobě, který bude myslet na cíle, pravidla, strategii a disciplínu.

Přeji ať najdete svou příležitost a hlavně správné ochránce a správce bohatství, kteří budou Vašimi průvodci k nekonečné rentě.

Vaše kontaktní údaje a odkazy

https://www.4brokers.cz/jelinek

Copyright © 1982 – 2022 Tomáš Jelínek, All rights reserved.

Právní upozornění.
Z mé strany se nejedná o investiční službu. Nejde o investiční poradenství ani o zprostředkování.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email