Autor: Bohumila Severýnová, Saturia Advisory s.r.o.

Trhy ve čtvrtek ráno významně poklesly poté, co Rusko zahájilo vojenské operace na Ukrajině. Hlavní akciové indexy po celém světě jsou v mínusu, zatímco cena ropy vystřelila ke 100 dolarům za barel. Riziková aktiva jako Bitcoin padají, zatímco bezpečné přístavy, jako americké státní dluhopisy, dolar nebo zlato výrazně rostou. Evropské akcie se obchodují o téměř 4% níže.  Je naší přirozeností, že válečný konflikt vyvolává mnoho otázek i strachu. Jakkoli je situace odsouzeníhodná lidsky, odložme na moment emoce a pojďme se podívat na finanční stránku věci. V dnešním článku si ukážeme podobné historické momenty a věříme, že rozptýlíme některé vaše obavy. Dlouhodobý investor ve válce nemusí ztratit. Jeho investiční portfolio při zachování chladné hlavy může i profitovat.

Neznáme samozřejmě budoucnost, ale můžeme lecos usoudit z minulosti. K tomu se podíváme na historická data z hlavních akciových indexů  S&P500 nebo Down Jones. Z dlouhodobého pohledu zůstaly trhy většinou přes četné válečné konflikty odolné. Počáteční propad byl vystřídán opět růstem. (K datu 25.2. – index S&P500 od čtvrtečního propadů opět roste. Do pátečních odpoledních hodin o více než 5% . Tím samozřejmě nechceme říct, že k dalším poklesům už nemůže dojít). 

Poklesy a doby návratu

Podíváme-li se na 20 zásadních geopolitických událostí od roku 1940, klesaly ceny akcií průměrně o 5%. Důležitá je také doba návratu. Nejzásadnější propad na indexu S&P%500 jsme zaznamenali po útoku na Pearl Harbor v roce 1941. Trhu však netrvalo ani rok, aby svůj 20% propad vyrovnal. Průměrná doba návratu trhu na svou hodnotu před poklesem byla v níže uvedených případech 47 dní a rok po zahájení invaze už akciový trh povětšinou slušně profituje (například invaze USA do Panamy v roce 1989: 2% pokles, po 6 měsících už byl akciový trh 8% v plusu).

Přirozenou reakcí běžného investora je vystoupit z investic a přečkat vypjatou situaci v bezpečí v hotovosti. Trhy mají část poklesu možná celý pokles už za sebou. I v případě, že by trhy dále klesaly, bude pro investora prakticky nemožné “trefit” správný okamžik, kdy akciové portfolio znovu nakoupit. Většina takových pokusů skončí tak, že investor nakupuje akcie dráž, než za kolik je prodal. Warren Buffett jednou prohlásil, že akciový trh je navržen tak, aby přemisťoval peníze od aktivních k trpělivým. Pokud má dlouhodobý investor ve válce zvítězit, je mnohem bezpečnější strategií „přestát“ případný propad, než se snažit poklesu vyhnout.

 

Co doporučujeme?

Doporučujeme zachovat chladnou hlavu. Zaměřte se na Váš finanční plán. Vzhledem k dobrým finančním ukazatelům firem, může být aktuální situace dobrou příležitostí přidat do investičního portfolia kvalitní investice za nižší ceny. Pokud postupujete dle našich doporučení a disponujete hotovostí, nakoupili jste za část svých volných peněz již při propadu akciového trhu o 10%. Další část hotovosti uvolněte, jakmile příjde propad o 20%. Pakliže by nastal propad o 30% doinvestujte již vše. Držte si svojí strategickou alokaci, tedy nezaměřujte se jen na současně výhodné nákupy akcií. Pokud strategická alokace říká držet 10% zlata, pak je držte. Pokud znáte zdravé investiční zásady, diverzifikujete i geograficky a tudíž nedává smysl ze svých investic v propadu vystupovatPravidelný investor, dál investuje, čímž také využívá aktuální situace. Pokud chcete projít své investiční kroky s odborníkem, kontaktujte nás.

Teď když už víme, jak dlouhodobý investor ve válce vítězí, můžeme se soustředit na pomoc potřebným v současném konfliktu. Každý dobrý člověk dokáže pomoci, ať už finančně, humanitárně nebo motlitbou.

Zdroj: internet, EdwardInvest, LPL Research

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Email